Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Kondansatörler tasarımları itibariyle yağ-reçine bazlı veya kuru tip şekilde üretilebilmektedir.

Yağlı tip kondansatörler, üretim teknolojisine bağlı olarak zamanla yağ sızıntısı yapabilmektedir ve bu nedenle yatay şekilde montajı önerilmemektedir.

Kuru tip kondansatörler ise yağ vb. türevleri içermediğinden, yatay montajlarda sızıntı riski oluşturmamaktadır.

ENTES ürün gamında bulunan;

  • CXD, CMD, CF, CM ve C10 serisi kondansatörler kuru tip kondansatörler olup, yatay montaja uygundur.
  • C100 serisi kondansatörler yağ-reçine bazlı olmasına rağmen (ENT.C100-50 kVAr (üçgen tip) kuru tip kondansatördür) özel teknolojileri sayesinde yatay montaja uygundur.

Özetle; ENTES ürün gamında bulunan tüm kondansatör serileri panolarda yatay şekilde de kullanılabilmektedir.

RGA/RGSR reaktif güç kontrol rölelerinde, “Current1” ve “Current2” olmak üzere 2 adet akım trafosu girişi bulunmaktadır.

Ana şalter üzerine montaj yapılan akım trafolarının “Current1” girişine bağlanması gerekmektedir. “Current2” girişine ise “kontaktör yapışma alarmı” gibi özel fonksiyonların kullanımı için kompanzasyon şalteri altına montajı yapılan akım trafoları bağlanmalıdır.

Eğer; ana şalter üzerine montaj yapılan akım trafoları “Current2” girişine bağlanırsa, RGA/RGSR Serisi reaktif güç kontrol röleleri “Bağlantı Düzeltme” işlemi yaparken “Bağlantı Tespit Edilemedi” hatasını verir.

Bağlantı “Current1” girişine yapılarak “Bağlantı Düzeltme” işlemi sorunsuz şekilde tamamlanabilir.

RGA/RGSR ve RGP Serisi reaktif güç kontrol rölelerinde, ölçüm girişinin yanı sıra cihazın kendi enerji ihtiyacını karşılayan yardımcı besleme girişi bulunmaktadır.

Yardımcı besleme bağlantısı yapılarak donanımın enerjilendirilmesi sağlanabilir.

Endüktif yük sürücülerinin hata vermesine (LED’ler sürekli yanıp söner) neden olan konuların başında, nötr bağlantı ucunun bağlanmamış veya yanlış klemense bağlanmış olması gelmektedir. Bununla birlikte şönt reaktörlerin hiç tanıtılmamış veya yanlış tanıtılmış olması da SVC sistemin düzgün çalışmamasına ve endüktif yük sürücüsünün hata vermesine neden olan etmenlerdendir.

Endüktif yük sürücüsünün klemens bağlantıları kontrol edilip, şönt reaktörler tekrar tanıtılarak yaşanan sorun ortadan kaldırılabilir.

Kapasitif reaktif oranların yüksek olduğu işletmelerde şönt reaktör kullanılması gerektiği söylenebilir fakat sadece elektrik faturasına bakarak, sisteme ilave edilecek şönt reaktör değeri konusunda bir öngörü yapmak sağlıklı bir yöntem değildir.

Daha doğru bir tespit için; 3 gün süresince, elektrik sayacından sabah 08.00 ve akşam 18.00 de olmak üzere günde iki kez endeks değerlerinin alınması gerekir. Ardından bu endeks değerleri yorumlanarak sisteme ilave edilecek şönt reaktör kapasiteleri belirlenebilir.

İşletmelerde hem endüktif hem kapasitif yükler olması ve bu yüklerin değişken olması durumunda ise uygulanacak en uygun çözüm SVC sistemidir.

RGSR veya RGP-SR serisi reaktif güç kontrol rölesi, endüktif yük sürücü, kondansatörler ve şönt reaktörlerden oluşan SVC sistemi hem endüktif hem de kapasitif reaktif oranların yasal sınırlar içerisinde tutulmasını sağlar.

Basarili
Basariyla tamamlandi
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.